4 kompozisyon konusu

1. Televizyonun hayatımızdaki yeri çok önemli. Televizyon bizi eğlendiriyor, dünyada olup bitenlerden haberdar ediyor, hatta birçok konuda bizi bilgilendiriyor. Ama onca kanal arasında, ve onca program arasında, bir seçim yapmak zor. Siz televizyonda neleri seyrediyorsunuz? Program seçiminizi hangi kriterler belirliyor?

(Yazı)

Anahtar kelimeler: eğitici, dinlenmek, kalite (kaliteli), hobi (hobilerim)

2. Arkadaşınız Ahmet, size bir e-posta gönderdi. Ahmet Ankara’dan İstanbul’a taşınmış ve yeni bir işe başlamış. E-postasında Ahmet, önce son çıktığı tatili, sonra da İstanbul’daki yeni hayatını anlatıyor. Siz de ona benzer bir şekilde cevap verin.

(Mektup)

3. Τα ταξίδια όχι μόνο μας βοηθούν να ξεφύγουμε απ’την καθημερινότητα και μας ξεκουράζουν, αλλά και ανοίγουν τους ορίζοντές μας. Χάρη στη δυνατότητα που έχουμε σήμερα να ταξιδεύουμε, γνωρίζουμε νέα μέρη, με διαφορετικούς πολιτισμούς. Επικοινωνούμε με διαφορετικούς ανθρώπους, και ενίοτε εξασκούμε τις ξένες γλώσσες που έχουμε μάθει.

Yukarıdaki yazıdan esinlenerek, okul derginiz için yazacağınız kısa bir yazıda arkadaşlarınıza seyahat etmemin faydalarını anlatın.

(Yazı)

4. Son tatilinizi Bodrum’da geçirdiniz. Tatilinizi bir seyahat acentesi organize etmişti. Bu seyahat acentesine kısa bir e-posta yazıp, tatilinizden iyi ve kötü tecrübelerinizi anlatın. Acentenin organize ettiği tatilde neler güzeldi? Nelerden şikâyet etmek istersiniz?

(Mektup)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s