Metin: Avrupa Beyin Yılı

Bölümlere ayrılmış aşağıdaki metnin her bölümünü verilen başlıklarla eşleştirin. Başlıklardan biri kullanılmayacaktır.

1. Avrupa Beyin Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından 2014 yılı “Avrupa Beyin Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda Türkiye’de de beyin hastalıklarıyla ilgili farkındalığın artırılması ve toplumu koruyucu önlemlerin alınması için Türk Nöroloji Derneği tarafından “Türkiye Beyin Yılı” projesi başlatıldı. Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Moderatörü Prof. Dr. Rana Karabudak, Türkiye Beyin Yılı Projesi ile toplumda nörolojik hastalıklarla ilgili farkındalık oluşturmayı, beyin sağlığını korumayı, nörolojik hastalıklar nedeniyle yükselen ölüm ve sakatlık oranını azaltmayı hedeflediklerini açıkladı.

2. Türkiye genelinde yıl boyunca birçok etkinlik gerçekleştireceklerini vurgulayan Prof. Dr. Rana Karabudak, öne çıkan etkinlikler arasında; TV kamu spotu, tanıtım filmi, çocuklara yönelik hazırlanan “Beynimiz Nasıl Çalışır?” kitabı ile öykü, fotoğraf ve resim yarışmaları ile “Nöronlar Konuşuyor” adlı bilgilendirici seminerlerin yer aldığını belirtti.

3. Gençlere ulaşmanın son derece önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karabudak, her yıl mayıs ayının son haftası gerçekleştirilen Dünya MS Haftası etkinlikleri kapsamında, ‘Nöro-Graffiti’ etkinliğini düzenleyerek bilgisayar oyunlarını tanıtacaklarını belirtti. Prof. Dr. Karabudak, gençlere ulaşmak için sosyal medyayı da etkin kullanacaklarını söyledi.


4. İstanbul’un 2014 Türkiye ve Avrupa Beyin Yılı etkinliklerinin buluşma noktası olacağını söyleyen Prof. Dr. Karabudak, 12 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilecek uluslararası katılımlı toplantıya tüm dünyadan hasta ve uzmanlık dernek temsilcilerinin yanı sıra nöroloji alanında büyük başarılara imza atmış konuşmacıların da katılacağını bildirdi.

5. Türk Nöroloji Derneği’nin 21-27 Kasım 2014 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek 50’nci ulusal kongresinde ‘Türkiye Beyin Yılı Oturumu’ yapılacağını vurgulayan Prof. Dr. Karabudak, kongrede nörolojik bilimlerin farklı alanlarından ulusal ve uluslararası  uzmanların konuşarak deneyimlerini katılımcılarla paylaşacağını ve yıl boyunca sürecek Beyin Yılı Öykü, Resim ve Fotoğraf yarışmalarının sonuçlarının açıklanacağını söyledi.

A. 7’den 70’e herkes için projeler (2)

B. Gençlere yönelik “Nöro-Graffiti” (3)

C. “Türkiye Beyin Yılı”nın reklam kampanyası

D. “Türkiye Beyin Yılı” (1)

E. 50’nci Türk Nöroloji Derneği Kongresi’ne Beyin Yılı imzası (5)

F. İstanbul’da Türkiye ve Avrupa Beyin Yılı projeleri buluşacak (4)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s