Metin: Bilgisayar satışları hiç bu kadar düşmemişti

Şu kelimeleri boşluklara yerleştirin: gerçekleşen; ilgisini; liderliği; olumsuz; ulaşmamıştı; üretici

Geçen sene sunulan Windows 8.1 güncellemesi de PC satışlarındaki düşüşü engellemeyi başaramadı.

Dünya genelinde geçerli olan tabloya bakılırsa Gartner ve IDC’nin raporları değişik bir tablo ortaya çıkarmıyor. 2013 genelinde              1            PC satışları, bir önceki seneye göre net biçimde yüzde 10 düşüş gösterdi. Daha önceki senelik düşük oranları asla yüzde 10’a      2       .

Bu duruma göre PC satışları azalıyor ama azalıştaki düşüş hızlanıyor ve önü kesilemiyor. Lenovo’nun          3         sürerken HP ve Dell arkasından geliyor. İşin ilginci ABD pazarında PC satışlarında HP ve Dell çıkışta ama dünya genelinde Lenovo’nun kontrolü sürüyor. Geçen sene içinde ilk beş içinde pazar payını arttıran tek         4         Lenovo oldu. Yüzde 2.7 ilerleme gösteren Lenovo, diğerlerinin kayıplarını kendi hanesine ekledi.

Gartner açıklamasına göre ABD’deki PC satışları artık dibe vurdu. Hibrit tip cihazlar az da olsa sene sonu alışverişine çıkanların          5          çekti ama pazar iyice daraldığı için ciddi bir değişim gözlenmiyor. İnce ve hafif dizüstü bilgisayarların ucuzlaması hareket getirdi ve bazı PC üreticileri 2014’te tekrar çıkışa geçme planları yapar oldu. PC satışlarıyla ilgili bu           6      raporlardan Microsoft’un etkileneceği ortada.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s