3 kompozisyon konusu

1. Arkadaşınız Ahmet, size bir e-posta gönderdi. Yeni bir iş bulmak istiyormuş. Siz bu konuda ondan daha tecrübelisiniz. Bir iş bulabilmek için neleri yapması gerekiyor? İş bulduktan sonra, başarılı olabilmek için neleri yapmalı? Ona bir e-posta yazıp bunları anlatın. (En az 80 sözcük)

2. Mezun olduğunuz lise, mesleğiniz hakkında öğrencileri bilgilendirmek için kısa bir yazı yazmanızı istedi. Mesleğiniz hakkında bilgi verin. Mesleğiniz neleri gerektirir? Bir iş gününde neleri yapıyorsunuz? Mesleğinizin olumlu ve olumsuz tarafları ne? (En az 120 sözcük)

3. Okulunuz toplumsal duyarlılığı önemsiyor. Öğrenciler, yoksul çocuklara ders vermek, bir ormanı ağaçlandırmak gibi çeşitli projeler önerebilir. Siz, öğrencilerin bir kütüphane kurmalarını önermek istiyorsunuz. Bunu niçin istiyorsunuz? Bu projeyi hayata geçirmek için, öğrencilerin tam olarak ne yapmaları gerekir? Önerinizi kaleme alın. (En az 100 sözcük)

Şu ipuçlarını da kullanabilirsiniz: okumayı teşvik etmek; daha başarılı öğrenci olmak; gönüllü olarak çalışmak; danışmanlık etmek; kitap okumanın faydaları; eğitimin önemi; genel kültür

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s