Metin: Proje yarışması için başvurular başladı

Kelimeleri boşluklara yerleştirin: başlayıp; dallarında; oranında; yarışmasının
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 45’incisi düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” için müracaat süreci başladı.
Yarışmanın Isparta bölge koordinatörü ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Kayacan, gazetecilere yaptığı açıklamada, organizasyonun Türkiye genelinde belirlenen 12 bölgede      1      Ankara’daki final bölümüyle sona ereceğini bildirdi.
Isparta, Antalya, Denizli, Konya ve Burdur’dan oluşan bölgede başvuru sürecinin 6 Ocak’ta başladığını ve 22 Ocak’a kadar devam edeceğini dile getiren Kayacan, bölge      2      17-20 Mart’ta gerçekleştirileceğini aktardı.
Öğrencilerin bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya, matematik, coğrafya, psikoloji, sosyoloji ve tarih      3      yarışacağını anlatan Kayacan, “Yarınımızı şekillendirecek, yarınımızı ihya edecek gençler arıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Geçen yıl yarışmaya 81 ilden 7 bin 401 proje başvurusu yapıldığını hatırlatan Kayacan, bu yıl yüzde 30      4      artış beklediklerini belirtti.
Kayacan, şöyle devam etti:
“Gençleri bilime yönlendirme, bilimle uğraşma yönünde gayrete geçirme amaçlı hedeflerimiz var. Bunun için TÜBİTAK sürekli tedbirler alıyor. Artık bu gençler, ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye girenler, üniversitelere istediği alanlarda sınavsız girecekler. TÜBİTAK, öğretmen ve okullarımızı da özendiriyor. Mesela en fazla proje, danışmanlık yapan öğretmen ve okula plaket verme, 25 proje ve yukarısını üreten okula proje sergisi desteği verme gibi özendirici tedbirler alınıyor. Yarışmaya hazırlık amacıyla Milli Eğitim Müdürlükleri ile proje hazırlama eğitimleri vereceğiz.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s